12 ноември 2022

AAC2022 – 12 ноември 2022


доц. д-р Кристин Стадсклайв
Когнитивни способности и ДАК: Възможности и практика за оценка през целия живот

Към темата „ДАК и когнитивните способности“ може да се подходи от най-малко три различни гледни точки: 1) Хората, използващи ДАК, съставляват хетерогенна група, включително по отношение на двигателното, перцептивното и когнитивното функциониране. Тъй като има много различни средства за комуникация и подходи за ДАК, важно е да се оценят хората, които се нуждаят от ДАК, за да се намери най-доброто комуникационно решение за това лице. Това изисква мултидисциплинарен подход за оценка. 2) Програмите за проследяване, оценяващи когнитивните способности в диагностични групи в риск, могат да бъдат особено подходящи за ранно откриване на нуждите от ДАК. Като пример ще бъде обсъдена процедура за проследяване на когнитивните функции при индивиди с ДЦП и практиката за прилагане ѝ в Норвегия. 3) Има уникални когнитивни предизвикателства, свързани с използването на ДАК, особено при работа със сложни помощни средства за подпомагана комуникация. Тези когнитивни предизвикателства трябва да се имат предвид при избора на средства за комуникация и планирането на интервенции. Трите перспективи се допълват взаимно и това ще бъде обсъдено чрез възприемане на перспектива за ДАК през целия живот.


проф. Мартин Смит, Кирси Нойвонен, проф. Кайса Лаунонен, проф. Стивън фон Течнер
Преодоляване на предизвикателствата при изказване и значение при взаимодействия, включващи подпомагана комуникация

В тази презентация представяме данни от редица взаимодействия, включващи подпомагани комуникация, извлечена от проекта Becoming an Aided Communicator (вижте von Tetzchner, 2018 за резюме на този проект). В тези взаимодействия децата и младите хората, които са използвали AAC, описват кратки видео събития на партньор, който не е виждал видеоклипове. Ние използваме тези взаимодействия, за да изследваме някои от предизвикателствата пред всички общуващи – споделяне на нова информация с комуникационния партньор и да се обмислят някои от промените в развитието, които се появяват, за да помогнат на хората да придобият умели събеседници.


д-р Оксана Кривоногова & Хана Усатенко
ДАК при ранна интервенция и бедствия. Дигитално приложение за ДАК на украински.

Видео с превод на български

Видео с превод на украински // VIdeo with Ukrainian translation
https://youtu.be/dYPJ_YvfTl0


Йелена Кондратиева
TD Snap през жизнения цикъл на потребителя на ДАК

Видео с превод на български

Видео с превод на украински // VIdeo with Ukrainian translation
https://youtu.be/MW3be_ckGHg


Идали Фернандез
EyeFX: Игри с поглед с цел

Видео с превод на български

Видео с превод на украински // VIdeo with Ukrainian translation
https://youtu.be/-pBsbuKGeS8


проф. Сюзън Баландин
Важността на безопасното и приятно хранене за възрастни хора, които използват ДАК

Времето за хранене е важна част от живота не само за хранителните нужди, но и за социалното взаимодействие и за удоволствието, което едно добро хранене, споделено с другите, може да достави. Много възрастни хора, със или без увреждане, имат проблеми с храненето, пиенето и преглъщането, което може да доведе до лошо здраве, намалени социални взаимодействия и смърт. В Австралия задушаването е втората най-голяма причина за предотвратима смърт след паданията. По-възрастните хора, които използват ДАК, може да са изложени на по-голям риск от неприятно и опасно време за хранене, тъй като техните здравни нужди не винаги се наблюдават по подходящ начин и често те трябва да разчитат на други да им помогнат по време на хранене. В тази презентация ще разгледаме здравните, свързаните с безопасността и социалните проблеми, свързани с времето за хранене за по-възрастни хора, които използват ДАК, и ще обсъдим някои практически техники, които насърчават безопасни и приятни преживявания по време на хранене.


Станислав Ников
Как използвам контрол с поглед

Видео на български

Видео с превод на украински // VIdeo with Ukrainian translation
https://youtu.be/oqoFG8Wkmho


Анжела Пенчева
Родих се два пъти

Видео на български

Видео с превод на украински // VIdeo with Ukrainian translation
https://youtu.be/k6uz_gcFz44


Трейси Шефърд & Йонит Хагоел-Карниели
ISAAC – Международна асоциация по ДАК

Видео с автоматично генерирани субтитри на български

Видео с превод на украински // VIdeo with Ukrainian translation
https://youtu.be/U1_y8avA5LE


д-р Джесика Гормли
Стратегии за обучение на семейства и доставчици на здравни услуги да използват средства за ДАК

Видео с автоматично генерирани субтитри на български

Видео с превод на украински // VIdeo with Ukrainian translation
https://youtu.be/CuFhL55CjQU


доц. д-р Ейми Норднес
Подкрепа чрез ДАК за възрастни с АЛС при прогресиране на заболяването

Комуникационните нужди на пациентите с дегенеративно заболяване, амиотрофична латерална склероза (ALS), се променят с течение на времето с прогресията на заболяването. Тази презентация ще обсъди базирани на изследвания и доказателства стандарти за грижа за подпомагане на лицата в различни етапи на интервенция. Различни средства за ДАК могат да се използват на всички етапи, включително гласово/съобщение/банкиране на истории, наблюдение на скоростта на говорене, гласово усилване, нискотехнологични ДАК, високотехнологични ДАК, подпомагане за телефон/текст/писане, карта за спешни случаи и сигнали за повикване, за поддържане на различни комуникационни нужди и предотвратяване на вреда. Подкрепата чрез ДАК трябва да бъде обсъдена възможно най-рано, за да може пациентът да се подготви за предстоящите промени. Трябва да се обмислят и временни средства за ДАК. Ще бъдат разгледани нови изследвания и клинични тенденции. Ще бъдат използвани снимки и видео примери за различни средства за ДАК.


Панелна дискусия
ДАК през целия живот